Policejní razie ve squatu Bublina

Ve středu 9. 3. 2022 vtrhla do pražského squatu Bublina policie, která zde provedla domovní prohlídku. V budovách a okolí se v té době pohybovali čtyři lidé, jeden pes a jedna kočka. Ozbrojená policejní jednotka vyrazila několik dveří, ale nezpůsobila žádná zranění a nikdo nebyl obviněn. Soudem schválený příkaz k domovní prohlídce byl zdůvodněn podezřením, že se jedna přítomná osoba dopustila násilí proti orgánu veřejné moci (§ 323) a poškozování cizí věci (§ 228). Razie prý měla přispět k zajištění důkazů k těmto skutkům. Při domovní prohlídce trvající několik hodin byly zabaveny počítače, mobilní telefony, písemnosti, plynová pistole a barevné spreje. Policie poté odešla a squat nechala nezajištěn. V zápětí tedy byl znovu obydlen.

Z protokolů vyplývá, že sdělená podezření se týkají několika událostí souvisejících s protesty proti brutálnímu policejnímu zákroku, při kterém v Teplicích zemřel Stanislav Tomáš. První vyšetřovanou událostí bylo zahoření barikády v blízkosti veřejného shromáždění dne 26. 6. 2021. Druhou událostí byla exploze a požár na okraji Teplic dne 12. 7. 2021. Třetím vyšetřovaným činem je pak zaslání výhružného e-mailu o údajném uložení výbušných zařízení na policejní stanici v Teplicích a v sídle firmy Agrofert.

Česká policie v posledních letech obtěžovala mnoho osob a vinila je z podobných aktivit. Uvést můžeme třeba kauzu Fénix I. a Fénix II.  Tyto kauzy u soudu neobstály, protože vyšetřovatelé zpravidla nedisponovali důkazy, které by prokázali jejich sporná tvrzení. Ani tentokrát své podezření neopírají o nic jiného než  spekulace. „Důkazem” má být například to, že podezřelá osoba stejně jako pachatel používá veřejně dostupnou platformu riseup.net a noblogs.org. Dalším „důkazem” je prý shoda výšky postavy nebo dvě podobná písmena u nápisu nasprejovaného na silnici a u tetování vyhotoveného na noze. Nejúsměvnějším je pak tvrzení, že největší indicií je přítomnost podezřelé osoby na veřejném shromáždění v Teplicích dne 26. 6., kdy právě při jeho závěru došlo k zahoření barikády.

Vypadá to, že neúspěch předchozích kauz nepomohl české policii reflektovat své diletanství. Asi se řídí strategií: Minule jsme měli prd a nevyšlo to, ale když tentokrát máme ještě větší prd, tak to snad vyjde.

This entry was posted in General, prohlášení. Bookmark the permalink.