Zabydleme prázdné domy!

Označovat nestačí. Zabydleme prázdné domy!

Pražský kolektiv ODS (Opravdu Dobré Squaty) přichází s výzvou k decentralizovaným akcím. „Vyberte si ve svém městě, čtvrti, ulicí prázdný dům a v týdnu od 10. do 17. ledna ho veřejně označte – plakátem, transparentem či jinak. Vyfoťte své dílo a označte ho hashtagem #domyprolidi, či ho pošlete na facebookový profil Opravdu Dobré Squaty” píše se ve výzvě.

Při vší úctě k dobrým úmyslům ODS je třeba si položit důležité otázky: Jak akce takového druhu reálně přispějí k řešení bytové krize? Kolika lidem umožní získat domov?

Prázdných domů jsou stovky a různé iniciativy se dlouhodobě zabývají shromažďováním údajů s nimi souvisejících. Příkladem je třeba web prazdnedomy.cz. Aktivita ODS do tohoto procesu nepřináší nic zásadně nového. Proč stále dokola poukazovat na absurditu prázných budov a toho, že jsou zde lidé bez domova, když budovy i poté dál zůstávají nevyužité? Jejich označení transparentem k využití nijak nepřispívá. Jen znovu opakuje, co již zaznělo tolikrát.

Ne, smyslem toho textu není někoho zavrhovat. Účelem je spíše motivovat. Krizi bydlení neřeší označení prázdných domů, ale jejich obsazení a obydlení. Tak jen do toho. Není to tak náročný krok. Squat Bublina i desítky dalších squatů v celém Česku ukazují, že squatting je reálná alternativa. Inspirace je kolem dost. Jen je potřeba občas dohlédnout dále než jen na medializované projekty jako byla Klinika. Lidé bez domova, často spontánně obydlují budovy aniž by potřebovali je někým označit a vyfotit na facebook. Když to dokáží oni, dokáže to kdokoli z nás.

Text zpracoval obyvatel squatu Bublina

This entry was posted in General, prohlášení. Bookmark the permalink.