Čím je a čím není squat Bublina

Bublina je pražský squat sídlící v ulici Na Kavčích horách (naproti sídlu České televize). Tyto vlastníkem nevyužívané budovy s pozemkem v průběhu desetiletí obývalo mnoho lidí s různými motivacemi. Většina po nějaké době odešla nebo byla vyhnána policií. Jméno Bublina se pro squat užívá od srpna 2019, kdy se sem nastěhoval první squater z nově vznikajícího kolektivu obyvatel a podporujících osob.

Znovuobsazení squatu zajistil anarchista, který delší dobu řešil krizi s bydlením a chybějícím zázemím. Po několika měsících se přistěhovaly další dvě osoby, které se dostaly na ulici v důsledku podvodu jejich zaměstnavatele, který je připravil o prostředky. Jejich přistěhování přišlo těsně před vypuknutím pandemie koronaviru, což jim umožňilo přečkat krizi v karanténím režimu bez újmy na zdraví. Oba jsou vysokého věku a mají specifické zdravotní problémy, proto spadají do rizikových skupin. Tito starší pánové a anarchista ve středním věku si velmi brzy zvykli na společné soužití. Není to generační záležitost ani shodná politická terorie, co je spojuje. Je to ochota řešit vlastní materiální a jiné zájmy squattingem. Nesquatují z idealistických pohnutek jak bývá zvykem u některých lidí ze střední třídy, kteří mají kde bydlet a squatování je jejich dobrodružná výprava nebo rozmar.

Obyvatelé Bubliny nemají prostředky na koupi nebo pronájem bytu a squat je řešením této situace. Je to řešení za hranicí legislativních pravidel a norem hlavního společenského proudu, ale toto řešení je naprosto legitimní a účinné. Pokud by nebylo squatu Bublina, byla by na stejném místě jen prázdná chátrající barabizna o kterou by se její vlastník nestaral. Squateři však o dům a přilehlý pozemek pečují. Aby ne, když je to jejich domov.

Kromě trvalých obyvatel je Bublina užívána i ke krátkodobým pobytům dalších osob. V době pandemie zde třeba několik týdnů měl zázemí člověk, který řešil mentální zdravotní problémy. Přečkal zde největší osobní krizi a načerpal energii na důležité kroky ve svém životě. Zázemí zde také mívají traveleři, kteří při si při svých cestách nemohou dovolit pronájem ubytování, nebo prostě chtějí prostředky utratit smysluplnějším způsobem.

https://tableaunoir.squat.net/uploads/2013/03/Squat-the-world.jpgSquat Bublina funguje na nekomerčích základech. Jídlo, voda i další zdroje jsou zde sdíleny bezplatně. Každý si bere, co potřebuje a přispívá čím může. V budoucnu se zde snad budou dít i společenské akce. Kontaktuj nás, pokud chceš nějakou uspořádat. 


This entry was posted in General, prohlášení. Bookmark the permalink.